NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA DO FOTOGRAFA ŚLUBNEGO

(i moje odpowiedzi)

Poprawiny%20u%20Dawida%20i%20Eweliny%20b

Czy musimy się spotkać przed ślubem? Czy możemy zarezerwować termin na odległość?

Bardzo chciałbym się z Wami spotkać zanim podpiszemy umowę. Chcę Was poznać, porozmawiać z Wami, dowiedzieć się jakie macie oczekiwania, oraz omówić szczegóły naszej współpracy. Jeżeli mieszkamy od siebie w sporej odległości lub jeżeli z innych przyczyn nasze spotkanie nie będzie fizycznie możliwe- spotkajmy się na Skype czy innym Messengerze :). Wszelkie inne formalności możemy załatwić na odległość.

%C5%9Alub_Justyna_i_Micha%C5%82_plener_w

Czy ustalasz z nami jakieś szczegóły przed dniem ślubu?

Oczywiście! Zawsze chcę dobrze przygotować się do pracy. Na tydzień/dwa przed ślubem podeślę Wam ankietę do wypełnienia, gdzie wypytam o wszystkie szczegóły dotyczące przebiegu tego dnia. Adresy, orientacyjne godziny oraz inne ważne informacje. Kilka dni przed ślubem zdzwonimy się, aby umówić już dokładny plan działania. Najtrudniejsze jest zazwyczaj ustalenie planu przygotowań. Jeżeli przygotowania odbywają się osobno weźcie pod uwagę to, żebym zdążył zrobić zdjęcia u Panny Młodej i Pana Młodego.

Zdj%C4%99cia%20%C5%9Blubne-para%20m%C5%8

Jak długo fotografujesz w dniu ślubu?

Przyjeżdżam do Was o takiej godzinie, żeby na spokojnie zrobić zdjęcia przygotowań. Chcę podjechać do Pana Młodego, zanim zacznie zakładać garnitur. Później staram się dotrzeć do Panny Młodej, żeby złapać kilka zdjęć podczas makijażu. Was proszę o to, abyście przy planowaniu dnia ślubu, uwzględnili czasy dojazdu tak, żebym wszędzie zdążył. Dwa-trzy dni przed ślubem skontaktuję się z Wami aby ustalić już szczegółowy plan. Pracę kończę po oczepinach lub innym zwyczaju o analogicznym znaczeniu, ale nie dłużej niż do godziny 1:00. Przy układaniu planu wesela, weźcie to pod uwagę, tak aby wszystkie atrakcje weselne odbyły się wcześniej.

Jeżeli plan Waszego wesela mimo wszystko zawiera jakieś szczególne momenty w godzinach późniejszych, mogę zostać dłużej- poinformujcie mnie o tym fakcie wcześniej.

Zdj%C4%99cia_%C5%9Blubne_Rzesz%C3%B3w_Ju

Czy zrobisz zdjęcie każdej osobie na weselu?

Czy na naszych zdjęciach będą wszyscy członkowie rodziny?

Z uwagi na charakter dnia ślubu, nie jestem w stanie zagwarantować Wam, że każdy gość będzie na zdjęciach. Najwięcej zdjęć zawsze mają te osoby które są najbardziej aktywne. Staram się zawsze wyłapać emocje- momenty radości i wzruszenia. Osoby, które ich nie kryją, siłą woli są na wielu zdjęciach. Staram się również dowiedzieć, które osoby mogą mieć duże znaczenie dla Was i staram się zrobić im więcej ujęć. Pamiętajcie jednak, że ja nie znam wszystkich Waszych gości. Jeżeli wyraźnie widzę, że osoba której robię zdjęcie, niekoniecznie chce na nim być lub przez całe wesele unika aktywności to zapewne nie trafi do puli zdjęć, którą Wam oddaję.

Czy musimy się jakoś specjalnie zachowywać gdy robisz nam zdjęcia?

Absolutnie nie! Po prostu bądźcie sobą i żyjcie tym dniem, a mi pozwólcie być z boku i nie zwracajcie na mnie szczególnej uwagi. Najważniejsze jest to żebyście się wyluzowali i dali się ponieść emocjom. To jeden z najważniejszych dni Waszego życia.

Ja postaram się wtopić w otoczenie na ile to możliwe.

Kasia%20i%20Kacepr%20blog_0024_edited.jp

Czy robisz zdjęcia pozowane z rodziną i przyjaciółmi?

Jeżeli chcecie mieć zdjęcia pozowane/formalne to je Wam oczywiście z miłą chęcią zrobię. Postarajcie się wybrać najważniejsze dla Was osoby, tak żeby ta sesja nie trwała dłużej niż 10-20 minut. Zdjęcia możemy zrobić wewnątrz lokalu, lub jeśli pogoda i otoczenie dopisze, na zewnątrz.

Poprawiny u Dawida i Eweliny blog_0364.j

Jak długo fotografujesz podczas ślubu?

W dniu ślubu jestem z Wami od przygotowań (przeważnie przyjeżdżam na miejsce około godziny 11-12, a w lokalu jestem do godziny 1:00. Jest możliwość przedłużenia mojej pracy, ale w zasadzie cały materiał mam gotowy przed oczepinami. Jeżeli chcecie abym został dłużej najlepiej dajcie mi znać jeszcze przed weselem.

Ślub_Justyna_i_Michał_plener_www_0019.jp

W jakiej formie otrzymujemy zdjęcia?

Zdjęcia otrzymacie ode mnie w formie cyfrowej. Najpierw przygotuję galerię internetową do łatwego przeglądania zdjęć w komputerze i na komórkach. W ten sposób najszybciej będziecie mogli pokazać swoje zdjęcia rodzinie i gościom- nawet jeżeli mieszkają na drugim końcu świata. Pliki w pełnej rozdzielczości będziecie mogli pobrać z chmury, na dysk Waszego komputera.

Wraz z albumem ślubnym otrzymacie też elegancki pendrive.

Jeżeli będziecie chcieli za dodatkową opłatą wywołam również odbitki- do wyboru macie rozmiar ilość oraz papier.

Jest możliwość przygotowania również albumów dla rodziców, fotobrazów, minialbumów dla gości i innych dodatków.

Zdjęcia ślubne- Hotel Łańcut- Marlena i

Jak będzie wyglądał nasz album?

Tak jak sobie wymarzycie! Jest możliwość wyboru rodzaju i koloru okładki, ilości rozkładówek oraz formatu. Zdjęcia wybieracie sami, ale możecie również zdać się całkowicie na mnie- zarówno w wyborze zdjęć jak i wykończenia albumu. Albumy zamawiam u sprawdzonego wykonawcy- są doskonałej jakości. Projekt układu zdjęć wewnątrz robię sam.

Po ślubie lub po sesji plenerowej omówimy szczegóły dotyczące Waszego albumu ślubnego.

Album%20pokazowy_0005_edited.jpg
Album pokazowy_0001.jpg

Mamy na weselu kamerzystów. Nie będziecie sobie nawzajem przeszkadzać?

Jeżeli to profesjonalni filmowcy to na pewno dogadamy się tak, żeby sobie nawzajem nie przeszkadzać. Proszę tylko to aby Wasi goście nie podchodzili w okolice ołtarza z telefonami lub kamerami. 

Poprawiny%20u%20Dawida%20i%20Eweliny%20b

W naszym kościele jest ciemno- czy to źle?

Korzystam z profesjonalnego sprzętu, który nawet w ciemnych lokalizacjach spisuje się dobrze. Większe znaczenie ma dla mnie rozkład światła w kościele niż jego ilość. Ogólnie mówiąc z oświetleniem bywa różnie, ale potrafię pracować w każdych warunkach. Czasami, te ciemne kościoły tworzą niepowtarzalny klimat, zupełnie inny niż nowoczesne budowle.

Gerard%20i%20Angelika%20www-_0071_edited

Jak długo będziemy czekać na gotowe zdjęcia?

Gotowe zdjęcia oddaję w czasie około 3 miesięcy. Jeżeli zastanawiacie się dlaczego to tyle trwa to w skrócie Wam odpowiem. Ze ślubu przynoszę około 3000-5000 zdjęć. Samo zgranie plików zajmuje cały dzień. Kolejnym etapem jest przejrzenie materiału i tzw. selekcja. Bardzo ciężko zrobić to za jednym zamachem- jest to długotrwały proces w którym wybieram najlepsze zdjęcia. Czasami wybór jest trudny. Później wybrane zdjęcia obrabiam kolorystycznie i jeżeli potrzeba retuszuję. Każde zdjęcie które Wam oddaję jest poddane szczegółowej obróbce. Czasami obróbka jednego trwa 3 minuty, a czasami 30… Później układam zdjęcia w odpowiedniej kolejności, tak aby tworzyły spójną całość. Zanim wyeksportuję je do plików finalnych muszę je doszlifować. Staram się jak najszybciej oddać gotowe zdjęcia, ale pamiętajcie, że jest to skomplikowany proces wymagający czasu, aby efekt końcowy mógł Was zaskoczyć.

Splecione dłonie Pary Młodej na sesji plenerowej- plener podkarpacie

Czy sesja plenerowa odbywa się w dniu ślubu czy w inny dzień? 

Możemy zrobić krótką sesję plenerową w dniu ślubu, o ile bliskie otoczenie lokalu będzie sprzyjające. Nie chcę was jednak zabierać gościom w czasie wesela. Wy myślicie wtedy o tym czy goście się dobrze bawią, ja czuję dodatkowy stres związany z tym, że mamy mocno ograniczoną ilość czasu. Zdecydowanie wolę pojechać z Wami na sesję plenerową w inny dzień. Bez pośpiechu, z czystym umysłem i w takie miejsce jakie sobie wymarzycie. Będziemy mieli kilka godzin do dyspozycji co pozwoli nam na dopracowanie zdjęć.  Koniecznie powiedzcie mi w jakim klimacie chcielibyście mieć sesję ślubną. 

Sesja plenerowa w dniu ślubu okolice Dębicy- zakochani Państwo Młodzi- fotografia ślubna Dębica

Gdzie możemy zrobić sesję plenerową?

W zasadzie wszędzie gdzie sobie wymarzycie i gdzie będzie to legalne. Sesja plenerowa w Rzeszowie? w Warszawie? w Tatrach czy Bieszczadach, w lesie czy w polu, w mieście czy w skansenie. Sesja ślubna może się odbyć w wielu różnych miejscach. Wybór należy do Was. Pomyślcie odpowiednio wcześniej o tym gdzie i kiedy chcielibyście mieć zdjęcia- w przypadku niektórych miejsc, trzeba mieć specjalne pozwolenie, na fotografowanie w celach komercyjnych. 

Plener w Arboretum w Bolestraszycach- plener na podkarpaciu- okolice Rzeszowa
Plener nad Zalewem w okolicach Rzeszowa


Plener zagraniczny?

W Chorwacji, Budapeszcie,  a może na Seszelach lub na Islandii? Jestem otwarty na Wasze propozycje. Nie boję się wyzwań i uwielbiam podróżować. Łatwo odnajduję się w miastach jak i na odludziu. Odwiedziłem już wiele krajów i w każdym miałem ze sobą aparat. Płynnie mówię po angielsku i bezproblemowo dogaduję się z tubylcami :).  Zasada jest prosta, gdzie będziecie chcieli pojechać, pojadę z Wami. Jedyna zasada jest taka, że pokrywacie koszty wyjazdu czyli transport, zakwaterowanie i wyżywienie. 

Paulina Majorka 1-0008-27-07-18.jpg

Czy dojazd jest dodatkowo płatny? Jak daleko dojeżdżasz?

W obrębie 50 km od Rzeszowa nie pobieram dodatkowych opłat za dojazd. Jeśli mam dojechać powyżej 150 km od Rzeszowa, proszę Was również o pokrycie kosztów noclegu. 

Nie ma górnej granicy odległości jaką mogę pokonać. Dojadę tam gdzie mnie potrzebujecie.

Poprawiny u Dawida i Eweliny blog_0193.j

Czy masz pozwolenie na fotografowanie w kościele?

Tak, ukończyłem specjalny kurs oraz posiadam legitymację wydaną przez Kurię uprawniającą mnie do fotografowania w kościele podczas uroczystości. Zawsze przed rozpoczęciem uroczystości przedstawiam się osobie prowadzącej ceremonię. Was proszę o to, żebyście już w momencie ustalania szczegółów takich jak termin ślubu porozmawiali z księdzem i poinformowali go, że będzie obecny profesjonalny fotograf.

Fotografia ślubna- ceremonia zaślubin w Dębicy

Jakim aparatem fotografujesz?

Bardzo dobrym :). A tak na poważnie, aktualnie fotografuję Nikonami do których podpinam wysokiej klasy obiektywy. Nie ma to jednak znaczenia jakiej firmy aparat mam, ważne że to sprzęt z wysokiej półki, przeznaczony do pracy w trudnych warunkach oświetleniowych i niezawodny.

Przytuleni nowożeńcy- piękna Panna Młoda uśmiechnięta

Czy masz zapasowy aparat?

Co jeśli aparat się zepsuje w trakcie ślubu?

Czy nasze zdjęcia są bezpieczne?

Zawsze na ślubie mam ze sobą przynajmniej dwa aparaty, i trzeci w zapasie. Korzystam ze sprzętu wysokiej klasy, który jest bardzo solidny, ale jednak są to skomplikowane urządzenia, które mogą ulec awarii podczas fotografowania. Dlatego zawsze mam pod ręką zapas. W każdym aparacie mam dwie karty pamięci- robiąc zdjęcie zapisuje się ono na dwóch kartach jednocześnie. W przypadku awarii jednej z nich mam kopię zapasową na drugiej. Po wyjściu z kościoła wymieniam zestaw kart pamięci we wszystkich aparatach. Kiedy wracam po całym dniu do domu od razu zgrywam cały materiał na dysk komputera i robię kopie zapasową na dyskach zewnętrznych. Do czasu oddania zdjęć mam cały czas przynajmniej dwie kopie surowych zdjęć.

Do tej pory nie miałem jeszcze przypadku awarii podczas fotografowania, ani takiego w którym byłbym zmuszony korzystać z kopii zapasowej plików. Zawsze jednak jestem na taką sytuację przygotowany.

Para Młoda przed wejściem do lokalu weselnego